Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seJak se bude jmenovat moje knížka?
Autor
Vaud
Až přestěhuju z bytu mravence, uklidím sklep, zapojím video, dopíšu eseje do školy, opravím několik odborných článků, zaplatím pokuty za špatné parkování, pak mi zbude čas na dopsání knížky. V mezidobí vymýšlím název. Nedávno jsem viděl rozhovor s jedním opravdovým spisovatelem. Tvrdil, že má název hotový jako první. Dokonce i několik let dopředu. Pak k němu jen dopíše knížku. Jak prosté! Já jsem na tom obráceně. Už mám dost fejetonů na knížku, ale chybí mi název. Měl by vystihovat obsah knížky, ale v tom je asi kámen úrazu. Píšu skoro o všem.
Kdybych chtěl aby si mou knihu kupovali lidé jen kvůli názvu, tak by se asi jmenovala „Necenzurovaný životopis sbormistra Kulínského“. To z pochopitelných důvodů nejde. Průmyslový boss z Kladna, který se dostal před soud může svůj životopis pojmenovat „Z Kladna do záporna“. Ale co já? Z Hradce do Pardubic se zastávkou v Opatovicích? Z Mechova do Půlkoňova? Životopisné charakteristiky do názvu neprotlačím. Kdybych se soustředil na formu, pak bych měl pro romantické povahy připraven název „Fejetónování“ a pro drsnější „Fejetunning“ Některé moje výrobky se však fejetonům blíží jen vzdáleně.
Nezbývá než zvolit titul podle převažujícího tématu. Pokud by v knize bylo více pacientských povídek, tak by se mohla jmenovat třeba „Marod sobě“. Pro povídky z oblasti kardiovaskulární prevence se hodí název „Adios lipidos“. Fejetony z prostředí farmaceutického průmyslu, kde se taky pohybuji, s názvem „Animal pharma“ by asi leckoho pobouřily. Kdyby převažovaly moje zážitky z karatistického oddílu, tak by se kniha mohla jmenovat „Karate bez kidů“. Pro příhody z nohejbalu - „No-hec“ nebo „Nohjebal“? Nemám však žádnou příhodu korespondující s těmito názvy. Pokud by se povídky a fejetony týkaly více naší domácnosti, byl by na místě název „Begónie v agónii“ nebo „Fíkusy už zase připažují“. Přemýšlel jsem, že by šlo do názvu využít i hlášku našeho Honzíka na mou poznámku, že s ním nebudou kamarádit holky, když bude mít špinavé ruce - „To neříkej, blboune!“.
Mohl bych využít název některé své povídky. Zajímalo by mě, jak by se asi prodávala kniha s názvem „Varle“. Pojmenování „Perpetuum debile“ není příliš originální, ale na „Naber si mu“, má naše rodina jistě copyright. Problém je, že si jméno tohoto fejetonu nikdo nepamatuje. Pořádný název, tak stále nemám. Mezitím píšu další a další fejetony a knihu si nechávám na dlouhé zimní večery. Hrozí mi ale strašná věc - za chvíli budu mít materiál na 2 knihy! Dvě knihy bez názvu!