Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seZdrobňujeme s použitím logiky.
Autor
Ženatej
Vážení kolegové písmáci. Dovolte mi, abych se zde krátce zamyslil nad další nelogičností naší mateřštiny, kterou všichni mlčky tolerujeme, protože nám již hluboko zakořenila v oněch neprobádaných a pouhou setrvačností fungujících mozkových závitech, které jsou zodpovědné za tvorbu zdrobnělin. Máte pocit, že právě tato lingvistická kategorie je poměrně nezáludná a transparentní? Mýlíte se, a já vás z tohoto omylu vyvedu.
Vezměme třeba slovo "rukavička". Líbí se Vám? Je správně utvořené? Podle pravidel českého pravopisu snad ano. Ale podle zdravého rozumu? Vždyť co vlastně tímto slovem označujeme? Pravděpodobně se shodneme na tom, že na rozdíl od běžné rukavice, určené k zahřátí končetiny standardní velikosti, jde o jakýsi textilní povlak na malou ručičku. A jsme u jádra věci! Obvykle užívaný tvar slova přeci jednoznačně evokuje výrobek ušitý za účelem ochrany obyčejné dospělé končetiny, který je (snad chybou při výrobě) příliš malý a těsný. Ano tušíte správně. Jediný možný správný tvar zdrobněliny od slova rukavice je "ručičkavice"! Vyzbrojeni tímto poznáním, začnete jistě sami okamžitě objevovat další a další slova, utvořená zcela v rozporu se zdravým rozumem. Zmíním pouze v krátkosti a namátkou některá z nich:
nohavice x (mylně) nohavička x (správně) nožičkavice
rukáv x rukávek x ručičekáv
kapesník x kapesníček x kapsičekník
botník x botníček x botičekník
(Také velmi transparentní příklad. Zatímco botníček je dle logického úsudku pouze malá skříňka na velké boty, botičekník je normálně velký kus nábytku, určený pro ukládání dětské obuvi. Samozřejmě, lze snadno dovodit, že existuje i v mnohých rodinách hojně užívaný botičekníček.)
rohlík x rohlíček x růžeklík, příp. (vanilkový) růžečeklík
tvaroh x tvarůžek x tvaříčekoh
pochutnání x pochutnáníčko x pochutičkanání
trojúhelník x trojúhelníček x trojúhlíčekník (Velmi zajímavý problém z oblasti geometrie - kdy je úhel, který svírají strany trojúhelníka již tak malý, aby se dalo exaktně hovořit o úhlíčku?) I zde se pochopitelně nabízí tvar trojúhlíčekníček, tedy opravdu malý geometrický útvar, se značně ostrými vnitřními úhly.
okamžik x okamžíček x očičkamžik příp. očičkamžíček (Tvar odvozeného příslovce očičkamžitě je nejen správný, ale i nesmírně zvukomalebný)
podprsenka x podprsenčička x podprsíčekenka
a tisíce, tisíce dalších
Lze samozřejmě nalézt také případy, kdy je tvoření zdrobnělin provedeno správně, např.:
ponoha x ponožka,
jde však pouze o čestné výjimky, potvrzující obecně vžité mylné pravidlo, na které jsem chtěl váženou čtenářskou obec tímto krátkým zamyšlením upozornit...