Čas zvonečků
Alexandr Bašlačov- Čas zvonečků
Dlouho šli potem a mrazem,
Všechno snesli a stali se zvonky,
Žrali sníh skaší březovou
Proměny třetihorní krajiny Karlovarska
https://www. youtube. com/watch. v=ZYsL6MYpfzc.
Čorna kruŠwa-lužickosrbský PUNK
„Čorna Krušwa“ (tedy černá hruška) je berlínské experimentální trio odkazující na klima punkových praotců, kombinující Tarantinovy . filmy s lužickou realitou.
Na jednu stranu mají ve své tvorbě příliš mnoho blues na to, aby je bylo možno přímo definovat jako punkery, na druhou stranu se jejich styl vyznačuje punkovým nervem. Ve hře kombinují prastaré, psychedelické kytarové zvuky s vokály oscilujícími mezi zpěvem a ječením, a to vše je zasazeno do lákavé jednoduchosti rytmické sekce.
Soudobá lužickosrbská populární hudba
JANKAHANKA
Link:
https://www. youtube. com/watch. v=aSVdauCs9G4
https://www.
Vojíni světla
Píseň „Bojovníci světla“ vyšla v albu „Matryoška“ od skupiny „Lyapis Trubetskoj“ 1. března 2014. Den před vydáním oficiálního videa fanoušci zveřejnili na YouTube video hosting neoficiálního videa, které má aktuálně více než 30 milionů zhlédnutí. Píseň byla spojována především s ukrajinskou revolucí na Majdanu, dnes má ale novou aktuálnost v souvislosti s nenásilnými protesty Bělorusů v roce 2020 a běloruským partyzánským hnutím, které stojí na straně proti brutální ruské agresi bránící se Ukrajiny.
Písní proti diktatuře
Skupina Naviband je běloruská kapela z Minsku. Kapela byla založena jako duo zpěváka a kytaristy Arťoma Lukjanienka a zpěvačky a klávesistky Xenie Žuk, později k nim přibyl také kytarista Alexandr Taboĺski, baskytarista Vladislav Čaščavik a bubeník Vladimir Biehier. Kapela se proslavila především repertoárem v běloruském jazyce, ale také předvedla několik písní v ruštině a vydala singl v ukrajinštině. Jejich první píseň „Abdymi myane“ se stala hitem v jejím rodném Bělorusku.
Augustin Pfleger
Narodil se roku 1635 v Ostrově. V Norimberku studoval u Johanna Erasma Kindermanna, skladatele ovlivněného italskou hudbou. První zaměstnání však našel ve svém domovském městě jako kapellmeister u vévody Sachsen-Lauenburg. V 1662 se stal zástupcem kapelníka na zámku Güstrow, tam publikoval svůj opus č.
Voltumna
Voltumna, zrozená v roce 2009, není klasickou extrémní metalovou kapelou. Její zvuk nachází své kořeny ve staré black metalové tradici a hlavní téma ji hudby jí činí jedinečnou a originální. Když posloucháte její písně, pošlou vás zpět v čase ke kořenům etruské civilizace a jejích mýtů. Vydání jejich prvního EP Chimera v roce 2011 je výchozím bodem jejich hudební produkce.
Moosman a Moosweiblein
Moosmann a Moosweiblein
Moosmann
Moosman neboli Mecháč je postavou lidové mythologieintrodukovanou do Krušnohoří z Durynska a posléze z Voigtlandu zhruba v průběhu16. až 17. století, podobně jako Rüberzahl ze Slezska. Oba se v různých částech Krušných hor různě alternovali dle preferencí místních obyvatel.
Potomci Marcebily
Potomci Marcebily
Marcebila poté, co přijala křesťanství, se šťastně provdala za Florenta a to se pochopitelně neobešlo bez následku. Tím následkembyl jejich synOthon. Othonbyl však záhy ještě v dětském věku zajat palermským emírem a vychován na jeho dvoře pod jménem Aceré. Sicilští muslimští duchovní předpověděli, že Othon-Aceré bude vládnout Římské říši.
Marcebila a její pravdivý příběh
Lukáš HanzlMarcebila je notoricky známá postava evropské středověké literatury, kdy vystupuje jako celkem důležitá vedlejší figuravanglické verzifrancouzského románu Octavian. Existují dvě středověké anglické verze tohoto románu zastoupené dochovanými rukopisy, obě zestručňují starý francouzský originál asi na třetinu jeho původní délky. Jedna verze je známa pouze z jedné kopie uložené v British Museum MS Cotton Caligula, v oddílu II, rukopis byl kopírován někdy mezi 1446 a 1460. Jako o možném autorovi se uvažuje o Thomasi Chestrovi podepsaným pod romancí Lanfal, na základě stylu, způsobu kompozice a dialektu, neboť někteří badatelé se domnívají, že dvě romance, které lemují dílka Launfal a Octavian, mohly být psány stejným autorem.
Archeologie minerálních pramenů II.
https://www. youtube. com/watch. v=fPjpt__W_YQ&t=18s
Zemřeli mladí
Po smrti Leonida Iliče Brežněva nastalo období velkého umírání sovětských vládců, tím se poněkud rozvolnil státní dohled nad kulturou a vznikl zatím nepatrný a dle komunistického hesla „Co není povoleno, je zakázáno. “ tak trochu ilegální prostor pro nástup rokové muziky, která do té doby byla jeho osvícenými vladaři sovětskému lidu odepřena. Tehdy se objevují i noví hrdinové tohoto žánru, jež spojují jejich životní osudy.
klip: https://www.
Foggy Dew
https://www. youtube. com/watch. v=yaS3vaNUYgs
Když dolů údolím jsem jel ve velikonoční večer na trh ve městě
Ozbrojené řady pochodujících mužů v oddílech mne míjely po cestě
Žádné trubky nezněly, bojový buben hlastým vířením neozýval se
O pravdě a faktu
Pravda je konečná. Fakta jsou dílčí poznatky o skutečnosti,
z níž můžeme sestavit nikoliv úplnou,její interpretaci.
Variací je pak hypotéza, tedy interpretace fakty nastíněná,
nikoliv však dokázaná.
Podstatné
Určit zabijáka.
Pretendentů je hned několik.
V první řadě.
Píseň dekadence
Zklamaný náboženský hrdina hněvem plápolající
že řád jeho víry hroutí se jak z karet dům
vítá záští zarputilé, jež sype sůl do rány hnijící
anathema, dští na hambu hovadům
Archeologie minerálních pramenů-experiment
https://www. youtube. com/watch. v=ZzuoJ6sDyn4&t=10s
Václav Beneš Třebízský v Mariánských Lázních
Václav Beneš Třebízský byl uznávaný český spisovatel a katolický kněz, který se narodil 27. února 1849 v Třebízi. Vyšší gymnázium a seminář navštěvoval Beneš Třebízský v Klementinu v Praze. Zde neúnavně studoval a věnoval se studiu dějin a slovanských jazyků a také prvním literárním pokusům.
Fejeton - O kruté občanské válce gramatické, v letech 1816-1834
Mnohý nešťastný žáček či student si dnes láme hlavu nad gramatikou, jež mu notně ztrpčuje život a láteří nad její složitostí. Ostatně již celé generace jeho předchůdců proklínaly nezdárné tvůrce gramatických pravidel.
Tak kupříkladu již roku 1682 si slovenský farář Masnicius ve svém spisku „Vinice boží“ vyhrazoval právo psát s pravopisnými chybami, neboť prý:Takowj mudrlantj wždy chtegj, aby se wšicknj yazyky gegich srownawali, bytby y zagjkawj byli: ano wice sobě wažj gednoho slowa wyřknautj podle zdanj sweho, nežli snad celeho članku wjry, pro zanedbanj pak některého punktu směgj celau pracy pohrdnautj: Protož gá tym wyborně gist gsem, že sprosta tato práce krasomluwnau řečj gich aneb slowmi řemeslně složenymi neoprawena, ale slowmi obwiklymi obsažena, posunku a přetřepowanj takowych licomernych lapačku nemine. Pakly slow mych stjhati libuji, necht powažj, že negsem zawazan z gegich wycpawanau a slibnau, netak sdwořilau gako přetwořilau řečj se sprawowati.
Filmová báseň: Cesta k pramenům
https://www. youtube. com/watch. v=bdNWb4niTns
L'année derni?re ? Marienbad - Loni v Marienbadu a Delphine Seyrig / Barbara a chanson Marienbad
L'année dernière à Marienbad - Loni v Marienbadu a Delphine Seyrig
L'année dernière à Marienbad je příkladem užití stylu nového románu ve filmové tvorbě. Autorem scénáře a románu, který vznikal současně, byl Robbe-Grillet, režisérem Alain Resnais. Dialogy, záběry i celé scény, odkazující na snovou, nereálnou podstatu místa děje, se opakují s drobnými obměnami a není zcela jasné, v jakém pořadí k jednotlivým událostem došlo. Čas a místo ztratily význam.
Drobné články k archeologii jímání minerálních pramenů
Environmentální nález z Křepkovické kyselky
V posledním článku o archeologických nálezech z minerálních pramenů, jsem prezentoval údajný pozůstatek původního jímání Křepkovické kyselky, který se objevil v souvislosti s úpravami pramenné jímky. Ale tak jak jde čas, mění se i suma našeho poznání. To, co se zprvu jevilo jako štípy (viz archaický způsob výroby fošen štípáním kmene) a pozůstatek bednění starší úpravy jímání kyselky, ukázalo se nakonec jako částečně fosilizované dřevo zakonzervované v rašeliništi kolem pramene. Na podloží tvořeném štěrkopísky ležela několik centimetrů mocná vrstva listí.
On uviděl slunce - Graždanskaja oborona
Pomalý šok, kanály s vodou
Betonové zdi, zavlhlá zem
Železná okna, elektrické světlo
Zaplísněný zvuk, rozpálený asfalt
Na starém hradě
Na starém hradě
Za smutné písně větru,
když sedím tu tak sám,
zatím co vláha mlhu sytí,
Mea maxima culpa
Mea maxima culpa
Mrazivý vítr z hor,
umrlčích hlasů chór
v ranní tmě hlásal,
Podzim
Podzim
Po strništích vítr vane,
topoly se rytmicky klátí,
slunce paprsky listy zlatí
KAREL MARTELL
KAREL MARTELL
688-741 n. l. , Majordomus francké říše a pán Francie, nemanželský syn Pipina Mladšího a jeho šlechtické souložnice Alpaidy.
Nastává soumrak.
Kronl loupežník tepelský
To vlegendách je po celé časy dáno,
když vstoupil pístovský farář do stáje ráno
zde dopis nalezl, vněmž drze psáno:
Klaním se otče vpokoře
Stateční bojovníci chrámu arkonského
Stateční bojovníci chrámu arkonského
zdvihněte z prachu kopí, boha velikého.
Oheň v srdci hoří,
když jede na svém oři - Svantovít.
Tepelská vrchovina
Z hor se valý mlhy dolů, temným lesem,
kde sýček svým tichým hlesem
plaší srny, a za dusotu kopyt v mlází
je snadno sobě splést noční stíny s temným běsem.
Dívka z jezera
Povstala zvod jezera sprvními slunečními paprsky
a osušila své zlaté vlasy,
široce rozkročena nad vodami ujala se vlády.
Jak plynul den, dospěla vženu
Vraclav
Toho rána se všichni velmoži sešli na přání knížete Svatopluka ve velké síni Vraclavského hradu. Bylo chladné ráno. Již se rozednilo. Velmoži vpláštích lemovaných kožešinou hovořili tiše spolu a dohadovali se, proč je kníže sezval.
Příběhy Velkých lovců z Dávného času snů
Příběhy Velkých lovců z Dávného času snů
Před chatrčí hořel oheň. Slunce se zvolna klonilo kzápadu. Stíny se prodlužovaly a zvuky přírody utichaly.
Mladý muž stál v kruhu svých druhů a divoce bodal do země oštěpem.
Mne nikdy neobejmeš
v závoji mlžných rán
v zámecké zahradě
uprostřed Dalovic
stojí tu velikán
Carlos Eleta Almarán, La historia de un amor - Příběh jedné lásky
Příběh jedné lásky
Již nejsi po mém boku, srdce,
V duši mám jen prázdnotu.
A když nemohu tě spatřit,
Strasti Pyčka herynečníka
První jednání
Zvedne se opona. Pyček stojí ve stánku. Ve vedlejším stánku postává hokyně Háta.
Ze zákulisí se ozývá hlas.
Vůle k životu
Ač těžké mraky nad námi
nic dobrého nevěští,
a moc a moc důvodů
je ktomu všechno vzdát,
Třebouň
Horší než bydlet vToužimi, je už jen
bydlet vTřebouni.
…a nebo Kojšovicích.
Starý hlupák
Starý hlupák smutně sedí.
Zadumaně vdálku hledí.
Otázku si tiše šeptá,
jež ho vnitru stále deptá.
Není boha kromě Tebe
když mrazí v duchu století
kosmické temnoty dech,
jak vítr jenž vane na hrobech
co anděl padlý v prokletí
Tupec na oslu
Sedí tupec na oslu
v hlavě hroudu hnoje.
O to co má nejcennější,
svoji blbost nejvlastnější
Občanovi
V marném životě šedivých rán
když slunce ti zakrývá hejno vran
jdeš se sklopenou šíjí
tvé roky zvolna míjí
Píseň smrti
Píseň smrti
Jde karavana zbloudilá,
prochází mrtvou roklí.
Kupci netuší, že už od setmění
Pohár hořkosti
Pohár hořkosti jsem přiložil ke rtu
to abych ďáblu připil
a s tichým přáním ať táhnu k čertu
do dna ho vypil.
U řeky
Jsi jako blázen, co zapomněl na ticho vytřeštěné
v němž zaslechl bys stín hledíce do tmy,
skrz hroudu hvězd ve zpěněný proud.
A stíny mrtvých vcházejí v neklidný sen,
Marienbad
Marienbad
Na velkém zámeckém rybníku pod idolem,
velká černá labuť s nachovým límcem kolem,
kreslila na vodě bláznivé arabesky,
Několik praktických rad pro život v temně středověkých Čechách
Několik praktických rad pro život v temně středověkých Čechách
Pro případ nějakého časoprostorového lapsu, kterým by se laskavý čtenář mohl čirou náhodou ocitnouti vnehostinných, temných končinách středověkých Čech, dovolil jsem si uspořádat malé exemplum sestávající zdobových rad a návodů, jak přečkati tento nehostinný čas a zpříjemniti si ho tak, aby byl o něco světlejší a příjemnější. Za tím účelem volil jsem výběr ukázek méně obvyklých, než na jaké je laskavý čtenář zvyklý zrozličných antologií. Účelem bylo zpraviti laskavého čtenáře o tom, že i za časů středověké temnoty osvětlené toliko kahany, loučemi a svícemi neb ohništi, nebyl život tak děsivě prolezlý onou temností, aby ho nebylo možno prožíti bez strázní a nepohodlí, držel-li se takový člověk dobrých rad moudrých mužů. Výsledkem je tedy koláž barvitá sice, však o to méně tématicky vyhraněná, která si však neklade za cíl býti vyčerpávajícím pramenem o životě našich předků, ani vyprávěti velké příběhy jejich doby, ale spíše způsobem civilním ukázati méně známé stránky života středních a vyšších vrstev vČechách v15.
o svobodě
o svobodě
na svobodě
to se vám to mluví
však když před knutou stojíte
smírčí kříže
smírčí kříže
V polích na rozcestí
stojí kamenné kříže.
Smekni a přistup blíže,
Tam tyčí se strmé tesy...
Tam tyčí se strmé tesy,
kde tajemně šumí lesy,
kde řeka kalná protéká,
kde skryté oči lesních běsů
Nad hlavami prapor
Nad hlavami prapor
a někde v nitru zášť,
chceme jen klad, ne zápor,
jdeme spolu, přece každý zvlášť.
MONOLOG MARKA PETRONIA
MONOLOG MARKA PETRONIA
Již se centurion Lucius Fabius poset četnými ranami galských mečů řítí z hradeb Gergovie. Markus Petronius zbrocen krví začíná chápat zoufalost situace. Jeho manipul již nestačí odolávat útokům nepřátel.
Jak hořké je, když vítězství se zvrhává v potupnou porážku a hrdí Římané umírají rukou divokých barbarů.
Stroje
Stroje
oděni do konfekčního stejnokroje
pracujeme jako stroje
fungujeme v pevných cyklech
Jdu lipovou alejí
Jdu lipovou alejí
a ty lípy vonní
já hledím na růži
sličná Lado
Dónž je ćas
Rjeka Sprewa
mlynske kolesa wjerci.
Po wodě liscik plahuje
posol směrci.
Što je Serbów wóctny kraj?
Što je Serbów wóctny kraj.
Hory módre,
rjana Lužica,
jest serbskych sonow raj.
Hoří, hoří
Janka Djagileva-Hoří, Hoří
Nedoženeš, neulovíš, nedohnal, neukradli
bez práce nevymlátíš zuby, neprodáš, nenajebeš
Tuhle píseň nezadusíš, neubiješ
Bašlačov - Podzim
Podzim
Noc plive černotou na sklo.
Léto - léto k čertu sním, odešlo.
Sny ze sukna. Pod vojenským kabátem spí severní zem surovým.
Období vlády prvních králů Izraele a jeho kulturní význam
Období vlády prvních králů Izraele a jeho kulturní význam
Po odchodu židů zEgypta a konečném osídlení Palestiny začíná období soudců. Tito lidé střežili archu úmluvy a vykonávali soudní pravomoc nad roztříštěnými izraelskými kmeny, kterým vládli jejich předáci, lokální vládcové.
Postupně se ze soudců vytvořil základ náboženské organizace, která stále více chtěla uplatňovat svůj vliv vmocenské struktuře Palestiny.
Posledním ztěchto soudců byl Samuel, který proslul jako nejuznávanější prorok a byl povolán Elí strážcem archy, aby vykládal boží vůli.
Igor Letov - dvě krátké básně
Ne času ne prostoru
Lži zkurvená vůle
Ano trpělivá víra zvířecí
Vto, že změní nás navždy
Proměny
Proměny I. - stvoření českého státu skrze muže
prolog:
Bě v češech voždь Byl v Čechách vůdce
imenę Krok. jménem Krok.
O chytrém Kakankovi a hloupém Kele
O chytrém Kakankovi a hloupém Kele
Na motivy zknihy Ilegi Ödulöga Sobí lidé
Prolog: Žila kdysi vtundře žena znároda Čukčů se dvěma dětmi a mužem, který se jmenoval Kakanka. Léta spolu všichni žili šťastně. Až jednou vlétě, když se svým stádem kočovali Sibiří, stala se jim nemilá příhoda. Navštívilo je Kele.
Cesta k pramenům
Cesta k pramenům
Nejchutnější voda je vždy přímo od pramene.
Nejkrásnější důkaz lásky je zočí dívky.
Když tě obestírá nekonečný smutek,
Domů
Janka Stanislavovna Djagileva
Домой - Domů
Nepěkná harmonie prázdného míče
zaplňuje dálky mrtvou vodou
jako divoký holoubek
jako divoký holoubek
s plachou duší
třeseš se v mé dlani
srdce Ti prudce buší
Já miloval Tě nezapírám
Já miloval Tě nezapírám
a mám Tě stále ještě rád
když obdivuji žasna
jak jsi divukrásná
Preludium
Preludium
Odměnu si chci vzít
za práci svou mzdu
bohatství krás úrodu
V sladký jarní den
Vsladký jarní den
tam vchladivý stín
vlož svůj teplý klín
vzpomínku starých dob
Oheň který plane
Oheň který plane
Jsi oheň, který plane,
srdce něhou zkolébané,
jež sladce touhou opíjí.
Poslyš, myslím že nepřeženu
Poslyš, myslím že nepřeženu
řeknu-li, že ve Tvém jménu
je vše jarem provoněno
a ve své kráse máš své věno
šum křídel tiše zaniká
šum křídel tiše zaniká
ač jitro věště
přes spršku deště
do Tvé mysli proniká
Na tvých něžných prsou
Na tvých něžných prsou
s tvou vůní vábivou
láska k velké kráse
od smutku odpoutá se
O půl šesté ráno měl jsem divný sen
O půl šesté ráno měl jsem divný sen
byl jsem tam já a taky Ty
a pak už nikdo, my dva jen
Klečel jsem před Tebou
Rty na rty přitiskla´s mi
Rty na rty přitiskla´s mi
a polibek darovala
ústa zakryla´s mi
a pak tiše zašeptala
Když vedle mne tu ležíš
Když vedle mne tu ležíš
já chtěl bych Tě znovu mít
pohledem hladovým si mě měříš
ne neodcházej, nebuď krutá
Satirická letrila
Satirická letrila
Abych byl veselejší
dej mi jen prostý dar
však věc ze všech nejvzácnější
Romance
Romance
přitiskla jsi své rty na mou dlaň
a něžně prsty polaskala
hladil jsem tvoje vlasy rozpuštěné
Dopis takřka kurtoazní
Dopis takřka kurtoazní
Má paní
nechci se bát o Vaši lásku
a proto své strasti svěřím bělásku
Jablko co plodí zkázu
Jablko co plodí zkázu
Tvůj rubín touhou voní
prožívajíc slastná muka
jako květ těžký od nektaru
dívko krásná, ať noc ve vzpomínce Ti zůstane milá,
dívko krásná, ať noc ve vzpomínce Ti zůstane milá,
když jsem Tě vnáruč poprvé strhl a tisknul
tehdy jsi přišla sama, překrásná, do moci mojí se vydat
zdráv buď bůžek rozkoše i lože vzátiší tichém,
Jakým si svodům Cupida podlehla ženo
Jakým si svodům Cupida podlehla ženo,
když já vzplál láskou kTobě jako ksvé choti,
že se nám rozkoše žárem až na dno plnilo srdce
Ty toužila´s po nejsilnějším prožitku slasti a
Rozloučení
Rozloučení
Popudlivé plémě poetů. Sláva světa. Sláva poraženým. Pro mne za mne.
Tys byla vždy ta, která má nejhezčí vzhled a původ
Tys byla vždy ta, která má nejhezčí vzhled a původ
nádhernou bělostí duše, jež žádné špatnosti vtěle nemá jsi celá oděna,
ale Ty nevnímáš přání mužů vůbec ne špatná, hynou žádosti předčasně,
také ne zpohnutek nízkých a neprobudí Tě šum milého zvuku,
Vše mír je v těch výšinách
Vše mír je v těch výšinách
ctižádostivý čas zapomíná
touží po trvání v moři dní
v povětří k slunci křídla vzpíná
Až meteorem vzplá i zhasne
Až meteorem vzplá i zhasne
Tvé světlo něhy božsky krásné
přál bych si v Tvém milém světle jít
i tiše stát v tvém šerosvitu
Jsi němý obraz, světlo svic
Jsi němý obraz, světlo svic
Tvé slzy se dávno vpily
snad příliš brzy svítá
Tvé oči se znovu narodily
...a pak jsme počali
. a pak jsme počali
zápasit spolu držíce se kol pasu
a Tys mi pravila „Nemůžeš zvítězit
nade mnou, proti mé nezlomné vůli. “
Je zle lásko
Je zle lásko.
Zapovězenou máme vodu i oheň,
neboť jen smalým rozumem je spravován svět.
Proto před smrtí nikdo se nemůže nazývat šťastným
Optimistická
Optimistická
Jednou dává, koho musel bych prosit. Tys však obdarovala dvakrát nečekaje na moji prosbu. Zatím však prchá, prchá nenávratný čas. Žít životem bez zlých skutků, mít jeden druhého je obrovský dar.
Probuzení
Probuzení.
Slunce svítání
jak pták vzlétá.
Smím to říci.
Preludium
Preludium
Opojnou vůní
i pomalou chůzí
vtichu jsi oděná