Československá literární komunita
Tak jako generace autorů před vámi, publikujte svoji psanou tvorbu. Podělte se o svoje názory a sbírejte zpětnou vazbu na svoje díla. Inspirujte se a učte od nejlepších.
Přidejte seLSD
Autor
Lakrov
Když jsem byla úplně malá, myslela jsem si, že známky se lepí na dopisy proto, aby pošťák věděl, kam má ten dopis donést. U nás v trafice prodávali takové pěkné barevné v obálkách s okénkem. Skrz to se na nich daly vyčíst jména vzdálených zemí. Yemen, Dubai... To už jsem byla samozřejmě větší a věděla, k čemu známky slouží. Moc jsem chtěla, aby mi jeden takový balíček koupili. Aspoň za tři nebo za pět nebo dokonce za deset korun.
„K čemu ti bude?“ ptali se mě. „Vždyť známky nesbíráš. Žádná holka přece známky nesbírá. A když už musíš, sbírej naše. Ty jsou stejně ze všech nejhezčí.“
Začali mi nosit z práce obálky od doručených úředních dopisů a asi nevěděli, že jim na ně kašlu. Ale já jsem věděla. Šetřili na mně. Vždycky hodně šetřili. Dostavovali dům. Jednou jsem se neudržela a jeden balíček si v trafice koupila. Ten za pět. Zlatá střední cesta. Na známce, co byla skoro celá vidět skrz celofánové okénko, byl obrázek silného hnědého chlapa v boxerských rukavicích a pod ním nápis Cuba. Musí to být krásná země, myslela jsem si. Když jsem pak doma balíček v tajnosti otevřela, bylo v něm ještě plno dalších známek. Magyar Posta, Romania, Shoiperia - to jsem ani nevěděla, kde je.
Na některých těch známkách byly obrázky cizokrajných rostlin, na některých psi nebo kočky a pár z nich byly takové zmenšené reprodukce starých obrazů. Ty byly schované až vespod a byly na nich i nahé slečny. Některá ležela jiná stála, ale všechny byly otočené bokem nebo zády. Jinak se to asi na obrazy malovat nesmělo, ale stejně jsem se za ně styděla. Neměla jsem známky kam jinam uložit, a tak jsem je nechávala v té obálce. Prdelky jsem schovávala až na dno a ještě pro jistotu obrázkem dolů. Dost na tom, že by u mě našli ty známky a ještě tohle...
Protože jsem nezapoměla, co jsem si o známkách myslela jako malá, napadlo mě, že bych se do všech těch zemí chtěla jednou podívat, když nemám komu bych tam napsala.
„Kam bys jezdila,“ řekli mi, když jsem se zmínila o tom nápadu. „Není ti doma nejlíp?“
A já si vzala školní atlas a listovala. Ty známky pro mě v tu chvíli představovaly něco jako průvodce; už v té zemi jednou byly. Asi jako poštovní holubi, co znají cestu domů. Byly okroužkované těžko čitelnými razítky a já si představovala cizí města a lidi v nich... Zarazilo mě, jak bych se s nimi domluvila.
„Napřed se nauč pořádně rodnou řeč,“ odbyli mě, když jsem se chtěla učit Japonsky nebo spíš každý týden jinak.
Taky mě napadlo, dovedou-li mě ty známky z dalekých krajů zpátky sem, kde jsem zas doma já. Jak to těm známkám říct? Jak je zdomácnět, ochočit... Podepsat? Jako školní přezůvky.
Ten balíček jsem dlouho nosila schovaný v tašce. Pak jsem někde našla staré kulaté razítko. Lidové spotřební družstvo nebo tak něco. Barvící polštářek jsem měla ještě od dětské tiskárničky, a tak jednou, když jsem bylal sama doma, jsem všechny známky přerazítkovala. Když jsem ho tiskla na ty prdelky, zmocňoval se mě takový zvláštní pocit. Později jsem něco podobného viděla v jednom filmu. A začalo mě čím dál tím víc bavit něco tajit a skrývat. Něco, co nikdo jiný neví, takže mi to nemůže zakázat ani rozmlouvat. A už to nebylo tak nevinné. Ani za pětikorunu. O těch známkách jsem nikdy nikomu neřekla.
To všechno bylo dávno. To byl ještě život plný nadějí a nápadů. Jenže pro každý nápad se najde vysvětlení a postupně taky omezení nebo zákaz. Ty známky jsou už asi někde... na cestách. Prdelky... Ty mi zůstaly ze všeho nejbližší. Za celý život jsem se dostala nejdál do Maďarska; zájezd z učňáku na nějakou exkurzi. Za pěkné známky. Tajně doufám, že se ke mně jednou vrátí. Jestlipak se s nimi vrátí i to razítko a s ním zase ten zvláštní pocit. Nepoznaná rozkoš. Škoda že mě tenkrát nenapadlo zkusit to taky. Tak, jako jsem pak viděla v tom filmu. Co není podepsané, to asi nesmí daleko od domova. Třeba bych teď byla na cestách s nimi. S razítkem Lidové spotřební družstvo. LSD. Jak daleko bych se s ním asi dostala. A jak daleko se ještě dostanu bez něj?
87 názorů
To je moc krásná, smutná a dokůžesevsakující povídka.
Vytanul mi na mysli Jan Švankmajer. Jeho lidi jako loutky a loutky jako lidi...
A skvělý nápad s názvem... "LSD na každou známku!" - dobrý heslo na prvomáj. Moc děkuji, Lakrove.
To je moc krásná, smutná a dokůžesevsakující povídka.
Vytanul mi na mysli Jan Švankmajer. Jeho lidi jako loutky a loutky jako lidi...
A skvělý nápad s názvem... "LSD na každou známku!" - dobrý heslo na prvomáj. Moc děkuji, Lakrove.
Pekná poviedka s nostalgickým nábojom. Aj keď som ju úplne nepochopil, ani po treťom prečítaní.
Pro Markel: Děkuji za návštěvu a ocenění jednoho z mých nejstaršich děl, zde na Písmáku. Ani mě nanapadlo, že by se k němu ještě někdo vrátil.
Děkuji za návštěvu, porozumění a ocenění. Taktéž přeji hodně štěstí, zdraví a spokojenosti v novém roce.
Adriana Bártová
07. 01. 2013Předně děkuji za avízo, protože jsem si početla náramně až skoro slzavě. Holky známky sbíraj, taky jsem je sbírala, a ty pocity nedotknutelné touhy a chuti zakázaného ovoce jsou neopakovatelné a žijí s námi napořád. Nádherná atmosféra, i když smutná, dávám tip, páč jinak to nejde. Všechno nej do nového roku a dík za zážitek. AB
Pro baronka: Děkuji za návštěvu a ohlédnutí. Je to jedna z mých zdejších prvních, do textu nebylo od té doby zasahováno.
blboun nejapný
02. 10. 2012blboun nejapný
27. 09. 2012brackenridge
23. 09. 2012eda.maznak.cempirek
19. 09. 2012eda.maznak.cempirek
19. 09. 2012eda.maznak.cempirek
19. 09. 2012blboun nejapný
19. 09. 2012Písmák a většina literárních webů nejsou na světě tak dlouho, aby si mohly dovolit popisovat letitost víceciferným číslem. (Písmák by unesl dvojcifenost, ovšem co pamětníci?) I jednociferná historie však může skýtat své kouzlo. Vezměme třeba takovou sedmičku...
Ode dneška před sedmi lety je motem tohoto - pro někoho snad příjemného - vyrušení, nabízejícího povídku zveřejněnou na Písmáku onoho dávného dne.
Máte-li typ na další (pro příště z října roku Pět) prozaický text zaslouživší pozornost, nestyďte se poslat od něj avízo (nejlépe s motem "Ode dneška před sedmi lety"). Můžeme se, podobně jako u téhle zpozdilé vlaštovky, pokusit o jeho renesanci.